På Tema Upsala Ekeby hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Mari Simmulson, Eugen Trost, Anna-Lisa Thomson, Ingrid Atterberg, Vicke Lindstrand, Hjördis Oldfors, Dorothy Clough och Arthur Percy med flera
Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vinterlandskap med björkar. Signerad, daterad 1932, med dedikation. Akvarell / gouache, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm Såldes för: 22.500 kr